M
i
a
z
a
P
T
Z
k
a
m
e
r
a
é
s
m
i
é
r
t
j
e
l
e
n
t
i
a
t
e
c
h
n
o
l
ó
g
i
a
c
s
ú
c
s
á
t
?

Egyre keresettebb típus a PTZ kamera, ami jelenleg a legmodernebb technológiát képviseli. Pontosan mire képes? Ki az, akinek megéri beruházni egy ilyen csúcseszközre? A cikkben mindent részletesen leírunk, amit tudnod kell!

A PTZ kamera jelentése

A PTZ kamera jelentése az angol „pan-tilt-zoom” kifejezésből ered. A hagyományos, „statikus” megfigyelőrendszerekkel ellentétben ez egy 360 fokos kültéri kamera, amely:

  • forgatható (pan): Vízszintes, balról jobbra történő pásztázás.
  • dönthető (tilt): Függőleges mozgatás fel és le, ami lehetővé teszi a különböző perspektívák rögzítését.
  • valamint a képe nagyítható (zoom): Közelítés egy meghatározott objektumra.

A PTZ kamera előnyei és felhasználási lehetőségei

A PTZ kamera előnye leginkább a rugalmasságban és a sokoldalúságban rejlik. Jóval szélesebb lefedettség érhető el vele, és semmilyen apró részlet nem kerüli majd el a figyelmed.

Itt különösen nagy haszna van egy PTZ kamerának:

  • Raktárak, logisztikai központok
  • Ipari telephelyek
  • Építkezések, közterületek
  • Repülőterek és vasútállomások
  • Iskolák, más (köz)intézmények

A PTZ kamerák más rendszerekkel, például a riasztórendszerrel, beléptetőrendszerrel is integrálhatók, ami tovább fokozza a biztonság szintjét. A megfelelő integrációval a kamerák automatikusan reagálhatnak például egy riasztási eseményre, egy illetéktelen belépési kísérlet esetén azonnal ráközelíthetnek a veszélyt jelentő személyre, kritikus területre.

Digitális vagy optikai zoom?

A digitális zoom csak kinagyítja a képet, de nem hozza közelebb. A legtöbb modell fejlettebb optikai zoommal (is) rendelkezik. Ilyenkor az objektív ténylegesen mozog, anélkül tudsz közelíteni és távolítani, hogy a képminőség jelentősen romlana.

A PTZ kamera zoom tartománya az adott modell képességeitől függ. A csúcs jellemzően a 40x-es (optikai) nagyítás, ami hihetetlenül részletgazdag: ezzel már egy kb. 100 méterre lévő rendszámtábla is jól kivehető.

Milyen típusok léteznek?

Fontos, hogy olyan kamerarendszert válassz, ami maradéktalanul megfelel az igényeidnek (biztonságtechnikai cégünk ebben is örömmel segít). A leggyakoribb PTZ kameratípusok a következők:

  • Beltéri kamera– Jellemzően kisebb méretűek, és irodákban, üzletekben használatosak.
  • Kültéri kamera – Időjárásálló, eső és por elleni védelemmel, valamint gyakran infravörös éjjellátó funkcióval is rendelkezik.
  • Analóg – Vezetékes megoldás, a felvételek egy DVR (digitális videórögzítő) rendszeren tárolhatók.
  • IP –Az informatikai hálózaton keresztül üzemelő kamera kiváló felbontást és szinte korlátlan rögzítési időt biztosít.

A PTZ kamera beállítása, kezelése

A PTZ kamera beállítása, kezelése némi hozzáértést igényel, de nem ördögtől való dolog. Az első lehetőség a manuális vezérlés, ami (joystickes) távirányítóval, vagy speciális telefonos alkalmazással egyaránt történhet.

Ha arra van szükség, a PTZ kamera előre beprogramozható úgy, hogy automatikusan monitorozza a megfigyelni kívánt területeket egy előre meghatározott séma alapján.

Egyes modellek intelligens funkciókkal is rendelkeznek, például követik a mozgást a látómezőn belül. Ez jól jön, ha járműveket vagy személyeket kell megfigyelni.

Összefoglalva, a PTZ kamera egy rendkívül sokoldalú eszköz a széles látószögű megfigyeléshez, a mozgó objektumok követéséhez és a részletek nagyításához.

Alkalmazása nagyobb területeken és biztonsági szempontból kritikus helyszíneken indokolt.

Ahhoz azonban, hogy a maximumot tudja nyújtani, szakszerű telepítésre van szükség!

Ajánlatot kérek

Ha érdekesnek találtad a tartalmat, kérjük oszd meg másokkal is!